Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Engelli Meryem’in evde eğitim mutluluğu

Engelli Meryem’in evde eğitim mutluluğu

reklam

Bitlis’te 11 yaşındaki Meryem Gül, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) uygulanan evde eğitim hizmeti sayesinde, farklı branşlardaki öğretmenler tarafından geleceğe hazırlanıyor.

Doğuştan bedensel engelli olan küçük Meryem, evinin sınıf haline getirilen odasında okul özlemini gideriyor.

Uygulama kapsamında her gün eve gelen farklı branşlardaki öğretmenler tarafından öğrenciye eğitim veriliyor.

Merkeze bağlı Hüsrevpaşa Mahallesi’nde yaşayan ve bedensel engeli nedeniyle okula gidemeyen ilkokul 4. sınıf öğrencisi Meryem Gül’e öğretmenleri ışık oluyor.

Eğitim anlamında akranlarından hiçbir şekilde geri kalmayan Meryem, evde aldığı eğitimden dolayı çok mutlu.

Meryem evinde ve kendi odasında bütün branşlarda eğitim alırken, en sevdiği dersin ise din dersi olduğunu söyledi.

Meryem’in annesi Naile Gül, kızının küçüklüğünden beri çok sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Anne Gül, “Kızım şuana kadar 4 tane ameliyat geçirdi. Önünde olması gereken 3 ameliyatı daha var. Yinede Allah devletimizden razı olsun. Milli Eğitim Müdürlüğü ile çok iyi işler çıkarıyorlar. Öğretmenlerimiz eve kadar geliyorlar. Kar kış demeden her şekilde Meryem için seferber olmuşlar” dedi.

Soysal Bilgiler Öğretmeni Yusuf Kaya, Meryem’in oldukça başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek şunları söyledi. “Meryem sağlık sorunlarından dolayı okula gelemeyen bir öğrencimiz. Ailesi Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu. Bu durumda bizler öğretmenler olarak eğitimin okulda değil evde devam ettirmeye çalışıyoruz. Akranlarından geri kalmasın diye. Kendisi zaten başarılı bir öğrencimiz” dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdür Kayhan Subaşı, küçük Meryem’i evinde ziyaret ederek dersleri hakkında öğretmenlerinden bilgi aldı.

Subaşı, gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi. “Bugün İrfan Gül kardeşimizin evindeyiz. Meryem ortopedik engelinden dolayı okula gidemeyen bir kızımız. Okula gidememesinden dolayı eğitimini tamamlayabilmesi ve akranlarından geri kalmaması adına evde eğitim uygulaması kapsamında ihtiyaç duyulan bütün branşlarda öğretmen görevlendirmesini yapıyoruz. Öğretmenlerimizde Meryem ve diğer bu kapsamdaki öğrencilerimize eğitimlerini evlerinde gerçekleştirmektedirler. Meryem çok Başarılı bir öğrencimiz. Meryem’e sorduk en çok hangi dersi seviyorsun diye kendisi de din dersini ve din öğretmenini sevdiğini söyledi” dedi.

Bitlis genelinde toplamda evde eğitim alan 76 öğrencinin olduğunu kaydeden Subaşı, konuşmasına şöyle devam etti. “Bu tarz durumlarda olan öğrencilerimiz öncelikle iki rapor almaları gerekiyor. Birincisi doktor raporunu aldıktan sonra bize başvurusunu gerçekleştiriyorlar. Bu başvuru ya velisi ya okul idaresi yada öğrencinin kendisi de bu talepte bulunabilirler. Bu talep bize düştükten sonra hastaneden aldığı raporla beraber Rehberlik Araştırma Merkezinden (RAM) ihtiyacı olduğu duyulan ikinci bir raporu aldıktan sonra evde eğitim uygulamamızı hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bitlis merkeze yaklaşık 10 öğrencimize evde eğitim vermekteyiz. İl genelinde ise 76 tane öğrencimize bu eğitimi veriyoruz. Tabi İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve devletimizin bize sunmuş olduğu tüm imkanları bu tarz öğrencilerimizin akranlarından geri kalmaması adına seferber olmaktayız. Bununla ilgili materyal ve eğitim desteklerini öğrencilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu bizim asli görevimizdir. Bugün Meryem kızımızla görüştük gözünde bu sevinci bu ışıltıyı görmemiz bizim için ayrıca bir mutluluk kaynağı oldu” diye konuştu.

 

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklam