• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bitlis’te Osmanlı döneminin kıraathane kültürü yaygınlaşıyor

Bitlis’te Osmanlı döneminin kıraathane kültürü yaygınlaşıyor

reklam

Bitlis’te Gençlik Merkezi bünyesinde gönüllü olarak çalışan gençler ‘Kıraathaneler aslına dönüyor’ projesi kapsamında eski Osmanlı geleneği olan kitap okuma alışkanlığı için periyodik olarak kahvehaneler ve kıraathaneleri geziyor.

Oluşturdukları gruplarla kahvehaneye giden gençler ellerindeki kitapları okuyabilen müdavimlere verirken, okuma yazma bilmeyenlere ise kendileri okuyarak, kitap alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorlar.

Kapsamında oluşturulan 8 kişilik bir grup Nur Caddesi üzerinde bulunan bir kahvehanede bir araya geldi. Burada hem çay içen gençler diğer taraftan da kahvehanede oturan insanlara kitap okudular.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Gönüllü Gençlerden Fatma Yerlikaya, Osmanlı döneminde kahvehanelere gidilerek çay kahve yanında gazete, dergi, kitap gibi eserler okunduğunu belirterek, şöyle konuştu. “Bizler Bitlis Gençlik Merkezi olarak bunu yerelde uygulamaya çalışıyor. Bu kapsamda merkezdeki kıraathane veya kahvehanelere gidip yaşlılarla ve gençlerle kitap okuyoruz. Okuma yazma bilmeyenlere bizler kitap okuyoruz. Her hafta farklı bir kıraathaneye gitmek amacındayız. 3 haftada 4 haftada bir aynı kıraathanelere giderek bizi tanımaları ve bilmelerini istiyoruz. Alında Kıraathaneler aslına dönüyor siluetini oluşturmaya çalışıyoruz. Bu şekilde gönüllü arkadaşlarımızla kıraathanelerde bu tarz etkinlikler yapıyoruz. Yaklaşık 2, aydan beridir kıraathanelere gidiyoruz. 300 kişilik bir gönüllü ekibimiz var. 8’er kişilik gruplar halinde bu etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu tür etkinliklerle farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Kıraathaneleri Osmanlı’daki eski haline çay kahvenin yanında iletişimin ve fikir alış verinin güçlü olduğu dönemdeki mekanlar haline getirmeyi amaçlıyoruz. Emeği geçen tüm gönüllü arkadaşlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklam